Vannak magán- és közéleti apróságok, amelyek nem követelnek maguknak külön posztot, arra ellenben mégis érdemesek, hogy rögzítsem őket. Meg vannak tervek, elképzelések, munkák, amelyekről időnként szintén be szoktam számolni - itt tehát most egy vegyes naplójegyzet következik.
Fagocitátum. Hosszas rábeszéléssel Évát rávettem egy közös irodalmi projektumban való résztvételre. Régóta mondogatom: hiba kihasználatlanul hagyni azt a potenciális energiát, amely abban rejlik, hogy íróként is társai vagyunk egymásnak, ismerjük nemcsak egymás stílusát, hanem jószerével a gondolatait is. És közös könyvünk ugyan volt már, de közös munkánk még nem. Mivel ő igen szuverén alkotói egyéniség, nem érezte szükségét ilyesminek, de most mégis ráállt. Egy meglehetősen nehéz, írói készségeinket próbára tevő együttműködési elképzelés megvalósításába kezdünk - és hogy a dolog izgalmasabb legyen - nyilvánosan tesszük. Itt a blogban hétfőn indul a fagocitátum-projekt! (
Frissítés 25-én: és hogy még érdekesebb-izgalmasabb legyen, kettünk zárt játéka mellé egy nappal később megnyitom a látogatók számára is nyitott közös novellaírás színterét.)
Piréziáda. Bár külön egyáltalán nem törekedtem rá, de bejelentésemmel, hogy
Piréz vagyok, nemcsak barátok, kollégák és ismeretlen olvasók figyelmét keltettem fel, hanem két független rendszerét is. Magam is meglepődtem, de a Google a
piréz kifejezésre az én posztomat hozza ki elsőnek találati listáján:
lásd. Ennek alapján kis túlzással azt is mondhatom, hogy
én vagyok az első piréz. Sikeremet, bizony, bele is írtam az Új Szóban szombaton megjelenő kis publicsekembe, jelezve, hogy ezzel a gesztussal tartoztam piréz őseimnek.
De első lettem másegyebütt is. Az URLguru rendszerében közzétett ajánlóm -
Piréz vagyok - hosszabb ideje nemcsak a legnépszerűbbek közé tartozik (kint van a főoldalon), nemcsak hozzászólások érkeztek hozzá, hanem e percben ez az első a politikai témájú alánlatok között.
Lásd: URLguru - Politika. Most már ha akarnám, se tagadhatnám le piréz voltomat.
Az Ung Ungvárnál. Mivel anyósom egészségi állapotában picike javulás mutkozik, és mivel Csönge önként vállalta, hogy akár egyetemi előadások mulasztása árán is, de átveszi pár napra Évától az ápolónői teendőket, így talán - korábbi, de utóbb elbizonytalanodó szándékunknak megfelelően - valóban Budapesten tudjuk tölteni a Könyvfesztivál napjait. Nekem két nagyon kellemes kötelezettségem is lesz, az egyik résztvétel a Tarján Tamás vezette Születésnapi Szalonban, a másik független a Könyvfesztiváltól: az EPMSZ magyarországi Egyesülete meghívására tartok úgynevezett szerzői estet a Heltai Gáspár Könyvesboltban
Az Ung Ungvárnál címmel. Rövidesen minden részlet fenn lesz itt egy külön blog-oldalon, talán kedvcsinálónak még előadásom vázlata is.
A tragikomédia folytatódik. És hogy milyen is az Ung Ungvárnál? Nem először jutok arra az elhatározásra, hogy ideje felhagynom a kárpátaljai magyarság ügyeinek az elemzésével, értékelésével, egyáltalán: az ezzel való foglalkozással. Irodalmi és közéleti témában egyaránt megírtam az összefoglaló munkáimat (utóbbiak:
Önveszélyes viszonyok;
Magyarul beszélő magyarok), lényegi hozzáfűzni valóm ezekhez akkor lenne, ha az ügyben is látnék lényegi változást. Ám nem látok. Ami történik, az csupán az erőviszonyok újrarendeződése, a szerepek újrakiosztása. A rendezői koncepcióról sajnos hiába mondják, hogy új, ha mind a kulisszák mögött, mind a nyílt színen ugyanaz a korábbi tragikomédia folytatódik.