Nos, a Regénytár különös kiadványokhoz jutott hozzá. A Pagány és Tsa vállalkozás a harmincas évek második felében Szabadkán kolportázs könyvek kiadásával próbálkozott. Megszerezték azoknak a detektívtörténeteknek és kaland- regényeknek a kiadási jogát, amelyeket Európa szerte nagy élvezettel olvasott a középosztály, lefordíttatták a műveket és megjelentetésüktől tisztes anyagi hasznot reméltek. Ám a balsors és a háború közbeszólt.
Most a Szórakoztató Füzetek c. sorozat első darabjának internetes megjelentetésére vállalkozott a Regénytár. A jó tollú cseh író, Eduard Kalina bűnügyi története, a Halál a Paradicsomban első látásra nem több élvezetes nyári olvasmánynál. Bár a klasszikus krimi szabályait (sztereotípiáit?) követő történet szálain haladva nem rágtam le izgalmamban a tíz körmömet, mégis jól szórakoztam, a nyomozás fordulatai helyett inkább a Regénytár gazdájához méltó, igen kimunkált, ugyanakkor teljesen természetesnek ható nyelvezetet élveztem. El kellett ismernem a szerző alakformáló és hangulatteremtő tehetségét is.
Ám kicsit elmélyedve a szövegben és a megjelenés körülményeiben nem kerülhette el a figyelmemet az sem, hogy van ennek az egésznek valami önmagán túlmutató, talán ironikus felhangja. A Füzetek létrejöttének és előkerülésének a története, a cseh szerző életrajza, no meg - és pláne! - a könyv borítója annyira hiteles, a történet annyira tökéletesen követi a klasszikus krimi nyomvonalát, a szituáció annyira ismerős (gyilkosság és vesztegzár egy hotelban), a cím annyira tipikus, hogy mindez már félig-meddig önmaga paródiájába is átcsap - de anélkül, hogy a túlzások és karikirozó momentumok könnyen tettenérhetők lennének. Ezt az olvasatot tovább erősíti az a körülmény, hogy a szöveg alaposan meg van tűzdelve linkekkel, amelyek segítségével egy-egy szó jelentését, értelmét magyarázó, értelmezését tágító honlapokra jutunk. Egyes hivatkozásokra kattintva kifejezetten homoros kontextus adódik. Mindez - a korábbiakban elmondottakkal együtt - megerősíti a feltevést, hogy ennek az agész projektumnak a felépítettsége nem csupán egy 1930-as évekbeli szabadkai könyvkiadó munkáját reprodukálja, nem csupán könnyű olvasmányul szolgál a látogatók számára, hanem egy olyan átgondolt internetes koncepció keretében teremti meg az irodalmi fikciót, amely többszörös áttételessége és áthallásossága révén valódi intellektuális élményt nyújthat a huszonegyedik századi olvasónak.
- Könyves témájú posztjaim
- Irodalmi témájú posztjaim
- Internetes témájú posztjaim
- internet pánsíp - irodalom, seo első hely