Balla D. Károly:
Magyarul beszélő magyarok
Esszék, publicisztikák, írójegyzetek
2000 - 2006
Budapest-2008 |
Tartalomjegyzék:
Ariadné pulóvere ÖNVESZÉLYES VISZONYOK Hivatásos magyarok A petróleumcápa A liberalizmus kisebbségi bája Önveszélyes viszonyok Kettős álompor A szörfölő identitása Verecke szent tehene Kettő a magyar igaz-szó Mint Himnuszban a balsors Magyarul beszélő magyarok Haza dolgában CÍMKÉZETT IRODALOM Diskurzus vagy monológ? A generációváltás elmarad Hagyomány vagy klisé? Istenhez hanyatló árnyékszéken Újraközlő irodalom? Címkézett irodalom Valóságpróza és látszatvalóság Félmúlt, féljelen, féljövő Posztmodern apokrif Sáskajárás után |
Tartalmi ismertetés:
Az Ungváron (Ukrajna, Kárpátalja) élő József Attila-díjas író jelen kötetébe az ezredforduló évében és az utána következő esztendőkben (2000-2007) keletkezett azon publicisztikai írásait és esszéit válogatta be, amelyek a kárpátaljai régió magyarságának politikai, szociális és kulturális helyzetével foglalkoznak. Mindezt egyfelől a változó Európa történelmi háttere elé vetítette, másfelől igyekezett belülről szemléltetni, megértetni azt, milyen ellentmondásokkal terhesek a kárpátaljai magyarságot érintő kérdések.
Közéleti írásában főleg a kárpátaljai magyarság morális válságával, az anyaországgal fenntartott viszonyának ellentmondásaival, a határon belüli és túli magyarság politikai és ideológiai megosztottságával foglalkozik. Külön elemzi e népcsoportnak (és vezető rétegének, értelmiségének) a kölcsönviszonyát Ukrajnával, Magyarországgal és önmagával. Figyelmet fordít az anyaország EU-csatlakozásával előállt új helyzet sajátosságaira és arra a körülményre, hogy ma Kárpátalján egymással harcban álló két magyarságszervezet igyekszik a közösség érdekképviseletét ellátni, minek következtében energiák jelentős része belharcokra fecsérlődik el. A szerző arra a következtetésre jut, mindez nem is annyira politikai vagy gazdasági, hanem morális válságba sodorja a kérdéses nemzetrészt.
Esszéiben kritikusan szembenéz a kisebbségi irodalmak létének vagy nemlétének általános kérdéseivel csakúgy, mint a saját régiójában tapasztalt tendenciákkal. Számba veszi az írógenerációkat, elemez folyamatokat és irányzatokat, stílusokat, érint életműveket, foglalkozik az információs forradalom identitásformáló hatásával, értékel új könyveket; tényekre alapozva vonja le vállaltan szubjektív, gyakran élesen fogalmazott következtetéseit. Szemléletesen, olykor képekbe ágyazottan mutatja be a visszás helyzeteket. Szavain egyszerre érződik a kritikus hozzáállás, az ironikus megközelítés és a féltő aggodalom.
Balla D. Károly nemcsak írásainak tárgyát mutatja be, hanem számot ad önmagáról is, bepillantást enged egy olyan alkotó gondolatvilágába, aki ugyan mindennapi létében szűkebb környezetéhez szorosan kötődik, de elveti a rezervátum-lét bezártságát, szemléletének kitágításával szélesebb dimenziókat keres, kevéssé törődve azzal, hogy véleménye gyakran élesen ütközik mind a közbeszédben kialakult sztereotípiákkal, mind a határon túli magyarsággal kapcsolatos hivatalos álláspontokkal.
A kötet teljes anyaga MEGTALÁLHATÓ ÍRÓI OLDALAMON
Balla D. Károly Korábbi könyvei e tárgyban:
Kis(ebbségi) magyar skozofrénia, Ungvár-Bp, 1993,
A hontalanság metaforái, Bp. 2000,
Kisebbségi áramszünet a schengeni fal tövében, Bp., 2000
A könyv bemutatója | A könyvbemutatón elhangzott méltatás
Balla D. Károly könyvei (jegyzék)