A változtatásokhoz és a felismeréshez kétség kívül szükség volt az első könyv akkori megjelenésére, szakmai szempontból azonban azt gondolom, kellett volna vele még néhány évet várnom. A nyomdainál ugyanis sokkal nagyobb volt a kiadói átfutási idő, a kézirat benyújtása és a megjelenés között 3-4 év is eltelt, így ennek a kötetemnek a törzsanyagát nagyrészt az 1977-ig, azaz tinédzser koromban írt versek, leginkább megmosolyogni való zsengék képezik: mit szépítsem, nekem még húszévesen sem volt igazán fogalmam arról, mi a költészet. Első jónak mondható verseimet később, 78-ban és 79-ben írtam (Vízió, Bemutatkozás, Sas vagyok, rigó vagyok, Utólag, Csontváry, Vihar, Hever egymáson a világ, Odakint, idebent, Az igen és a nem, Éden stb.), ezek azonban már nem kerülhettek be a kötetbe, és nemcsak a hosszú átfutási idő csapdája miatt: amíg a kézirat szerkesztés alatt állt, némi csereberére adódott volna lehetőség. De a szerkesztői és recenzensi elvárás nem a magasabb esztétikum, hanem a több ideológia felé mutatott, az úgynevezett „tematikus” versek számát kellett növelnem annak érdekében, hogy a szerelmes és tájversek, költő-elődökhöz írt vagy zenei-képzőművészeti élményeket feldolgozó opuszaim benne maradhassanak. A halállal, kiszolgáltatottsággal, világvégével, a tények fölé helyezett fikcióval, netán burkolt társadalomkritikával foglalkozó és "modernista" hangütésű verseim már a saját belső cenzúrámon is fennakadtak: tudtam, ha az anyagba helyezném őket és ragaszkodnék hozzájuk, magának a kötetnek a megjelenését veszélyeztetném, így a legtöbb, amit elérhettem, hogy néhány frissebb keletkezésű szerelmes versemet a szerkesztőmnél belekönyörögtem az összeállításba.
Így aztán az a furcsa helyzet állt elő, hogy mire az első könyvem megjelent, én már cirka két éve egészen másutt tartottam, másféle versek kerültek ki a kezem alól. A 78-as és 79-es (és az első könyvből kimaradó) termésem olyan erős volt, hogy az öt évvel később, 1984-ben napvilágot látó Tágulok a Világegyetembe című kötetem anyagának a nagyobbik felét (!) éppen ezek a versek képezik (kivéve azokat, amelyek még akkor is fennakadtak a belső vagy külső szűrőkön, és csak a peresztrojka és rendszerváltás utáni köteteimben láttak napvilágot, mint például Az igen és a nem, a Manipulációk, az Éden...).
Harminc év távlatából az Álmodj zenét zengeményein leginkább csak mosolyogni tudok; alig van közte néhány, amelyről azt gondolom, költeményként megállja helyét. Természetesen sokat ront az összképen a néhány harsányon elkötelezett „szovjet” vers vagy az itt-ott fellelhető „vörös farkinca” – de hát akkoriban ezek nélkül nem jelenhetett meg könyv, pláne első kötet: a szerzőnek előbb bizonyítania kellett elkötelezettségét, utána esetleg már több szabadságot kaphatott.
Az is látszik a versanyagon, hogy egyáltalán nem értettem még a szonetthez (pedig már bőszen írtam őket), no meg az is, hogy nem egy próbálkozásomban a fizikai törvényeit igyekeztem „szerelemre átírni”; de elkövettem kémiai és biológiai vallomásokat is. Mai szemmel eléggé szörnyűek. No és ki ne felejtsem: itt jelent meg a Lenin-versem is (ennek történetéről – és részben első kötetemről – részletesen beszámoltam korábban itt: Leniniáda).
Mindent egybevetve a kicsit korán jött könyv lehetővé tette számomra, hogy alkotóként nagykorúvá váljak, és elsőkötetes szerzőként - némi szakmai tekintély birtokában - valamivel szabadon mozoghassak az irodalom akkor igen szűkre szabott keretei között.
S ha már felidézem az első kötetet, akkor az azóta eltelt időn is végignézhetek: 30 év alatt 20 önálló könyvem jelent meg (nem számítva az egy-két társszerzővel írtakat, a CD-n megjelentet vagy virtuálisat, illetve egy műfordítás-kötetkémet - ezekkel együtt 26 a teljes szám: lásd). Mennyiségében ezt jó teljesítménynek gondolom, a minőséget illetve azonban vannak kételyeim. A 20-ból talán 5-6-ról gondolom azt, hogy kiállhatja az idő próbáját és hogy több, mint egy szerző éppen érvényes képességeinek a dokumentuma.
És akkor egyetlen vers erejéig vissza az Álmodj zenéthez. Idézetül és az idei Radnóti-év előtt is tisztelegve hadd álljon itt ezúttal ez a vers:
Balla D. Károly: Álmodj zenét. Versek. Kárpáti Könyvkiadó, Ungvár (a könyvön: Uzshorod), 1979. 79 old. Az előszót Gortvay Erzsébet írta, a borítóterv ifj. Tomcsányi Mihály munkája.