Tudni kell rólam, hogy évtizedeken keresztül egyfelől német pedantériával szinte mindent eltettem-megőriztem, másfelől székely szertelenséggel hagytam áttekinthetetlenné keveredni archívumomat (egyik apai dédanyám szász, anyai nagyanyám pedig székely volt). Gyerekkori műveimet apám őrzi, én 1970-ben tettem el először "emlékbe" néhány füzetet és gépeletet. Előkerült ezek egyik legbecsesebbike is, első naplóm, amelyben nem azt írtam meg, ami velem történt, hanem azt, ami kedves, velem együtt felnövő kutyámmal történt.
A kutyanaplóban csak írok ezt-azt magamról is. Hogy fejfájós gyerek voltam, az például már az elején kiderül a szeptember 1-jei bejegyzésből. (Hát igen: ez egy ősposzt!)
Persze ez a napló is - több társához hasonlóan, leveleimmel és nem teljesen értéktelennek ítélt kézirataimmal együtt - annak a 3 nagy kartonládának az egyikébe került, amelyek a csak később kidobandó papírjaimat tartalmmazzák.
Aminek viszont nem kegyelmeztem:
Publikálatlan kéziratok:
- csaknem évente teleírt vastag versíró füzeteim (már javában gépeltem ekkor, de versvázlatot sokáig csak kézzel írtam, a gépelet már tisztázat volt)
- korai prózakísérleteim, beleértve egy fél regényt is
- iskolai füzeteim, egyetemi jegyzeteim (kivéve a József Attila szakdolgozatom 200 céduláját)
- az általam vezetett vagy szerkesztett különböző műsorok konferenszai és forgatókönyvei, vetélkedők, játékok, szavalóversenyek, előadások, kiállítások, írói estek előkészületei, vázlatai, megnyitói (több mappa)
- kiadói és egyéb ajánlások, lektori jelentések
- a legkölönbözőbb beszámolók, összefoglalók (komszomol-élet, irodalmi stúdió tevékenysége, irodalmunk helyzete)
- kérvények, beadványok, tervezetek
- adatgyűjtemények (egy időben vezettem és évente frissítettem szerzőink életrajzát és publikációs listáját)
- előadások, felolvasások szövegei
- elővariánsok: minden olyan kézirat, aminek a szövegén később még sokat dolgoztam, s feltehetőleg megvan a végváltozat
- feltehetően megvan a nyomtatott verziója (pl. könyv alakban megjelent)
- mára értéktelen szöveget tartalmaz, függetlenül attól, megvan-e a nyomtatott verzió (régi újságcikkek, lapok hasábjain megjelent szerkesztői üzenetek, szerzők bemutatása, képzőművészeti katalógusszövegek; elő- és utószavak, fülszövegek) (több mappányi)
Aminél haboztam a kidobás vagy megkegyelmezés előtt:
- keresztrejtvényeim (kidobtam)
- zenei tárgyú előadásaim (mint érdekességet, megőriztem)
- műfordítómmal közös ukrán-magyar, soha meg nem jelent (mert rossz) verseskötetünk kézirata (kidobtam)
- alkalmi versfordításaim (gyenge művek letudós fordításban) (kidobtam)
- válaszaim különböző körkérdésekre (kidobtam)
- néhány korai könyvkritikám (megőriztem)
- könyveimről írt ismertetések (kidobtam) és kritikák (eltettem)
Kiselejteztem az általam csaknem 10 éven át (1981-1989) társelnökként és elnökként vezetett József Attila Irodalmi Stúdió (később Alkotóközösség) szerzői közösségének összes dokumentumát: egészen mostanáig tároltam a kezemen átment összes kéziratot, továbbá minden újság-megjelenést is eltettem több példányban. Plusz jegyzőkönyvek, feljegyzések, az elnökké választásom szavazócédulái (!), jelenléti ívek stb. Öt-hat mappa azokkal a kivágatokkal volt tele, amelyekből 15 szerzőnk kis versesfüzetét lehetett összefűzni (az újságban könyvtükör-szerint tördelve jelentek meg).
Lemondtam arról, hogy tovább őrizzem évente indított irodalmi pályázataink teljes anyagát (több ezer vers, több száz novella, a zsűri szavazólapjai, eredményhirdetés stb.)
Amin tépelődtem:
- a Ludus-füzetek - ezekbe gyűjtöttem a más kiadványokból kiolvasott, hallott vagy "az életből" ellesett kedvenc trükkjeimet, feladványaimat, vicceimet, idézeteimet (a felét kidobtam)
- az őszinteségi füzetek (ezek voltaképp több száz kérdést tartalmazó kérdőívek voltak, amelyek egy egy új kiadását évente kitöltettem barátaimmal (néhányat megőriztem)
- szobám vendégkönyve és jelenléti ívei (évekig vezettem) (megőriztem)
- a baráti köröm tagjainak szavazatiból összeálló slágerlisták és lemezlisták (kidobtam)
- naplóimat
- az összes levelemet (kb. 20 tömött mappa)
- verseim letisztázott, kronologikus, felfűzött gyűjteményeit
- néhány olyan kézirat vagy újságkivágat, amelyre az elmúlt években szükségem volt, de nem találtam (pl. versfordítások).
- az összes fotót (a 8-10 nagy alakú albumon kívül két doboznyi ömlesztve)
Tudni kell, hogy a megőrzésre szánt ereklyék a felszámolt, egy ideje már Kolossal közösen, általa inkább lomtárnak használt irattárból két további irattáramba vándorolnak át. Ezek egyikében főleg a fotós dolgaim, két nagy zsáknyi magnótekercsem és a 90-e évek elején termelt papírjaim találhatók (a Hatodik Síp, a Pánsíp és a Galéria kiadó teljes dokumentációja; kéziratok, levelek, minden). Másikában főleg a 90-es évek derekának és második felének az anyagai vannak + az általam valaha szerkesztett és kiadott kiádványok megjelent példányainak a gyűjteménye. Ez is több köbméternyi áttekinthetetlen halmaz.
1996 óta viszont alig teszek el valamit, s ha mégis, akkor is csak egy-két évre. Amit azóta írtam, azt egyenesen számítógépbe, ez érintetlenül meg is van a 120 gigás vinyón vagy lemeztre kimentve. A megjelent lap- és folyóirat-publikációimat nem teszem el, viszont vezetek éves publikációs listákat.
És akkor végül egy kis ízelítő abból, hogyan is festett a tiotkosírásom, amelyet már csak hellyel-közzel tudok magam is elolvasni. Még a dátumokat is rejtjeleztem.
(A felső kis fotón: naplót írok 14 évesen)