A cím félreérthető, mégis pontos: arról következik alább egy kis összefoglaló, hogy a világ mely pontjairól nézik a honlapomat. Akik szélső hasábjaim alját is figyelik, észrevehették, hogy bő két hete egy új érdekességgel bővült kínálatom.
Balra alul egy kis világtérképen piros pontok jelzik látogatóimat. A lépték túl kicsi, a pöttyök túl nagyok, de ha rákattintunk, valamivel jobb képet kapunk:
A kép a honlapomat ért találatokat jelzi a január 13-27 közé eső időszakban. Az 5584 elérés eloszlásában jól láthatóan Magyarország és Ukrajna vezet, de Európa egyébként is szépen szerepel. Az USA több államából is vannak állandó olvasóim, mint ahogy Ausztráliából is. A távolkeleti és dél-amerikai elérések inkább esetlegesnek tűnnek. (Kérdezem három állandó olvasómat: Nagya, Handi Péter, Ja - látjátok a magatok pöttyeit?)
A térkép sajnos nem nagyítható tovább, a pöttyök növekedésével a részletek méginkább el fognak tűnni.
A Google Analytics kezdettől méri oldalam számos statisztikáját (különbség, hogy adatai nem nyilvánosak). A kilistázás mellett itt is lehetőség van arra, hogy térképdiagramot kérjek, ez január hónapra és Közép-Európára vonatkozóan most így fest:
A hatalmas nagy gömb középen budapesti látogatóimat jelzi, rajta a Magyarországról és a szomszédos országokból érkező elérések, jobbra fent például a kárpátaljaiak. Kívül esik a gömbön Ukrajna belsőbb vidéke, a jobb felső sarok gömbje például Kijevet mutatja. A három romániai góc: Kolozsvár, Marosvásárhely és Bukarest.
Érdekességként kimásoltam az 1 találatnál magasabb összes egyéni elérést ugyanebben az időszakban:
Ezen belül Ukrajna:
És ezen belül Kárpátalja:
Érdekességek: ukrajnai látogatóim száma ma már egynegyede a magyarországiakénak (korábban ez az arány 10 az 1-hez volt), ám ezt a növekedést nem a kárpátaljaiak aktivitása hozta, hanem a lembergi és kijevi terület látogatóké. A lembergi (lvivi) területről
kétszer annyi kattintás ér, mint Kárpátaljáról, Kijevből és környékéről pedig
több mint hatszor annyi. Kárpátaljáról kevesebb egyéni elérés esik honlapomra, mint az USÁ-ból vagy Németországból!
A Google Analytics belső statisztikája nagyon pontos és részletes, ezért is használom (bár kicsit körülményes lehívni). Elég jó a Statgép nyújtotta szolgáltatás is, de az összehasonlításból például látható, mennyivel kevesebb látogatót tud földrajzi helyzete szerint lokalizálni.
A GA csupán 10 látogatót nem tudott azonosítani, a Statgép ellenben 863-at, s ahogy a két táblázatot összehasonlítom, leginkább Ukrajna maradt rejtve, ezért is szorult az USA alá. Ettől eltenintve a többi adatban elég jó a megfelelés.
Mindezek a kimutatások azonban némileg csalókák. Bár a fentiekben egyéni elérésekről beszélek (és nem az összes kattintásról, ami nagyságrendekkel magasabb), ám a mérőrendszerek naponta újrakezdik a látogatók nyilvántartását. Így az az olvasóm, aki január 27-ig minden áldott nap megnézett, az akár 27 egyéni látogatóként is szerepelhet a fenti kimutatásokban. A GA azonban méri az "abszolút unikális látogatók" számát is. Eszerint ebben az évben eddig 1 566 különböző számítógépről hívták le oldalamat. Ez nagyjából duplája egy átlagos irodalmi folyóirat példányszámának.