
Elegáns, szakszerű, hasznos. Lehet-e ennél több jót mondani egy könyvről? Aligha. És talán nem is szorul rá több dicsérő szóra a Kopka János szerkesztésében és kiadásában megjelent Keleti Panteon című album. A szerző nem kevesebbre vállalkozott, mint arra, hogy bemutassa azokat a jeles személyeket, akiket Kelet-Magyarország (főleg Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) különböző városaiban, falvaiban helyeztek örök nyugalomba.
Nem más ez, mint egyfajta virtuális sírkert - közel másfélszáz portré, ugyanennyi fotó. Megannyi főhajtás.

Bár a gyűjtés jellemzően a keleti régiót célozta, jócskán találunk olyan nagyságokat, akiket a nemzeti panteonban is méltó hely illet, ne is említsek mást, mint Bajcsy-Zsilinszky Endrét, Vay Ádámot, Költcsey Ferencet - vagy a Záhonyban született, Kisvárdán élt és eltemetett rákkutatót, Béres Józsefet.
Mondanom sem kell: a könyv bővelkedik kárpátaljai vonatkozásokban. Szemem egyből ráfutott Eötvös Tamás nevére. A 48-49 szabadságharc kiemelkedő alakjának a tevékenysége vidékünkhöz kötődik, Bereg megye főszolgabírója és alispánja volt, 1848-ban Munkácson választották a nemzetőrség őrnagyává, 1849-ben pedig Ung és Bereg megye főispánjává és kormánybiztosává. Bizony nem tudtam, hogy hamvai Beregsurányban nyugszanak.

A közelmúltban meghalt személyes ismerőseim, barátaim közül is többet megtaláltam, így Katona Béla irodalomtörténészt, Ratkó József költőt vagy a tavalyelőtt eltávozott Udvari István nyelvész professzort.
*
A keménytáblás és enyvmentes papíron nyomott, igen szép kiállítású hasznos könyvet a Kelet Press kiadó gondozta, címén rendelhető meg:
Kopka János
Nyíregyháza
Korányi Frigyes 268
H - 4400