A fagocitátum mint novellaíró módszer
szövegírás: fagocitátum. pr cikk megjelentetése, link elhelyezés - tartalommarketing honlapok
Gyerekjáték lenne úgy írni közös művet, hogy egyikünk elkezdi, másikunk folytatja, aztán újra átadja a történet fonalát: a lineáris építkezés nagy könnyebbséget adna. De nem: mi egy giga-gantikus fagocitátumot hozunk létre. Azaz olyan novella írására vállalkozunk, amelyben egymást váltogatva minden rákövetkező fázisban az eddig elkészült szöveget tekintjük idézetnek, és azt kebelezzük be saját új szövegünkkel.
Alapvetés
Egyik korábbi projektumomat, amelyben idegen mondatokat kötöttem össze saját szövegeimmel, ezzel a megállapítással indítottam: "a jó mondat egy DNS-molekulához hasonlatos: magában hordja a szervezet egészét meghatározó kódot. Ha táptalajra tudnánk helyezni, miután kiemeltük anyaszövegéből, az eredetivel azonos textus sarjadna belőle." Most is hasonló feltételezésből indulunk ki, azzal a különbséggel, hogy itt nincs anyaszöveg, csupán egy csírának tekintett kezdőmondat van, amely magára zabáltatja a későbbi szövegsejteket.A fagocita olyan sejt, amely bekebelezi környezete kisebb részecskéit. A citátum nem más, mint egyvalaki szövegében előforduló, mástól vett idézet.
A fagocitátum (©bdk) olyan szövegképződmény, amely az idézés és bekebelezés folytonos ismétlődése révén jön létre úgy, hogy az újonnan keletkező nagyobb egységek magukban változatlanul megőrzik a korábban létrejött kisebbeket. A folyamat elvben végtelen, a gyakorlatban egy viszonylagos befejezettségi fázisban ér véget.
A folyamat
Két szerzőt feltételezve:I. A fagocitátum létrehozása azzal kezdődik, hogy az egyik szerző ír egy mondatot. Ez az első szövegegység. | |
A másik szerző az egy mondatot körbeírja, bekebelezi a saját szövegével.
|
|
II. Így jön létre a második, nagyobb szövegegység, amely változatlan formában, akárha citátumot, őrzi magában a kiinduló mondatot.
|
|
Újra szerzőváltás következik, és a kezdő szerző a keletkezett szöveget körbeírja az újabb sajátjával.
|
|
III. Ezzel létrejön a harmadik szövegegység, amely tartalmazza a másodikat, amely tartalmazza az elsőt.
|
|
Újra a másik szerző következik, szövegével körbeírja mindazt, ami eddig keletkezett.
|
És így tovább. Az elvben a végtelenségig duzzasztható novella akkor van készen, amikor a szerzők közös elhatározással annak tekintik.
Tudtommal így még soha senki nem hozott létre közös művet, és főleg nem olyképpen, hogy az olvasók lépésről lépésre követhetik a szöveg gyarapodását.
Nos, a novella kialakulása ezen a munkaoldalon követhető nyomon:
A fagocitátum-novella
És hogy a projektum izgalmasabb legyen és igazi interakcióvá is válhasson, egy nap késleltetéssel azt a rendszert is megnyitom, amely lehetővé teszi, hogy bárki bekapcsolódhasson a novellaírásba!Frissítés március 27-én:
Megnyitottam a közösségi rendszert, lehetővé vált a közösségi novellaírás és szabadon szerkeszthető (wikipédia-szerű) oldalon:
Közösségi novellaírás
Utóbb a projektumnak ez a része meghiúsult.
________________________
http://tartalommarketing.org/pr-cikk-megjelentetes-link-elhelyezes/