A szótárnak ott a helye mindazok könyvtárában, akik tudatosan használják anyanyelvünket. Azonban - szerintem - azok forgathatják a legnagyobb haszonnal, akik valamilyen okból bizonytalanok egyes szavak használatát, értelmezését illetően, akik (még) nem sajátították el tökéletesen a magyar alapszókicset. Diákok, iskolások körében, egyáltalán: az anyenyelvi oktatásban nagyon jó szolgálatot tehet, de igen jól jöhet a magyarnak mint idegen nyelvnek az elsajátításában is. Akik pedig már túl vannak ezen a szinten, azok a + szolgáltatások okán nyúlhatnak érte bátran.
A kiadvány bemutatása az MTA híranyagában:
Az egynyelvű, 1800 oldalas, kétkötetes kéziszótár azon túl, hogy magyarázza a címszavakat és a használatukat példamondatokkal világítja meg, a 16065 címszóhoz hozzákapcsolva 250000 nyelvi adatot közöl. A címszavak között éppúgy megtaláljuk legújabb szavainkat, csipkártya, honlap, laptop, mint a régi mesterségneveket: csiszár, felcser, ispán, krasznár, pintér, tőzsér stb. A klasszikus értelmező szótári funkciók mellett egyetlen szótárban számos tudnivalót tartalmaz a szócikkekbe beépítve: megadja a szinonimákat, felsorolja az ellentéteket, szólásokat, közmondásokat és a tájszavakat.
Az Értelmező szótár+ egy szócikken belül még további információkat is ad: jelzi a gyakoriságot, közli az etimológiát, felsorolja az utótagi összetételeket, nyelvhasználati tanácsokkal szolgál, 500 rajzos illusztrációval szemléltet.
A negyedmillió nyelvi adat bemutatja, hogy szavaink nem elszigetelten önmagukban állnak, hanem nyelvünkben szinonimáikkal, ellentéteikkel, szókapcsolataikkal szövevényes hálót alkotnak. Erre utal a szótár címében szereplő „+”.
A szavaknak ezt az összetartozását szemlélteti a kötet végén található Fogalomköri szómutató is, amely első ízben adja közre fogalomkörökbe rendezve a magyar szavakat. Itt megtaláljuk pl. a bútorok csoportjában a fekvőhelyek felsorolásánál az ágy, bölcső, dikó, dívány, fekhely, heverő, kanapé, kerevet, kiságy, nyugágy, pamlag, priccs, rekamié, sezlon szavakat.
Az Értelmező szótár+ szerkesztői a MTA Nyelvtudományi Intézete nyelvművelő és nyelvi tanácsadó osztályának kutatói.
Negyedmillió nyelvi adat
16.000 címszó
16.000 gyakorisági mutató
40.000 értelmezés
55.000 példamondat
73.000 szinonima
10.000 tájszó
18.000 ellentét
4.000 szólás, közmondás
2.000 nyelvi tanács
16.000 etimológia