
A két szupernova típusa egyébként különbözött egymástól, az egyik csillagnak a magja amiatt roskadt össze, hogy elfogyott benne a nukleáris fűtőanyag (az önmagába hullás következménye a nagy energiafelszabadulás, amely felfújja és lelöki a csillag külső burkát), a másik pedig fehér törpeként addig "szívta el" társcsillagától a hidrogénben gazdag anyagot, míg a feltorlódott "lopott burokban" nukleáris robbanás történt.
Millió fényévek helyett csupán pár ezer kilométerre, Kínában történt a másik felfedezés: a híres anyaghadsereget tartalmazó sír alatt 30 méter mélységű üres kamrát találtak - számol be róla a Múlt-kor. A Csin Si-huang (más írásmóddal Qin Shi Huang) császár nevéhez fűződő egyedülálló síremlék, az 51 méter magas, gúla alakú földdomb belsejében fedezték fel az üres termet, amelyet az egyik szakértő szerint a császár lekének építettek. Jókara lelket feltételeztek uralkodójuknak a kínaiak, annyi bizonyos.

De ennél is sokkal közelebb, közvetlen környezetünkben is akad feltárni való síremlék. A National Geographic tegnapi cikke arról tudósít, hogy negyven új kurgánt (kunhalmot) fedeztek fel Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. A friss felmérés azt mutatja, hogy a térségben száznál több bronzkori temetkezési dombocska található.
.jpg)
Más posztjaim ebben a témában: csillagászat / történelem