
A másik ok, hogy az oly annyira fontosnak tartott interaktivitásban is csalódtam valamelyest. Egyfelől a talán valóban érdekes problémákat érintő posztjaimhoz (kevés kivétellel) viszonylag ritkán érkeztek érdemi hozzászólások. Emiatt gyakran éreztem úgy, hogy kommentek nélkül talán értékesebb lenne a posztom, a hozzászólások inkább csak felhígítják a témát. Másfelől pedig amíg korábban csak néhány kellemetlenkedő olvasóm akadt, akiket könnyen tudtam kezelni, addig az utóbbi időben (főleg a Rejtő-ügy óta) a számuk igencsak megszaporodott. Valószínűleg én is türelmetlenebb lettem mocskolódó beszólásaikkal, okvetetlenkedéseikkel, ostoba kötözködéseikkel szemben. Így, blogom történetében most először arra kényszerültem, hogy moderáljam a hozzászólásokat.
Ez azonban újabb problémákat vet fel. Miben meddig terjedjen a toleranciám? Meddig viseljem el a személyeskedéseket, mi legyen az a pont, amikor már kimoderálom a kommentet. Hány mocskolódás, hány provokatív megjegyzés, hány fölösleges akadékoskodás után zárjam ki magát a hozzászólót? Utólagos törlésekre rendezkedjek-e be, vagy várakozólistára kerüljön minden komment és egyesével hagyjam jóvá őket?
Az ezzel való időigényes foglalatosság igazán nincsen ínyemre. Legszívesebben ahhoz az elvhez tartanám magam, hogy mindenkit a saját hozzászólása minősít, ami igaz is, csakhogy a mocskolódások, ostoba provokációk már elvonják az olvasó figyelmét az eredeti írásról, sőt, szerintem el is riasztja a jóízlésűeket. A kellemetlenkedő, személyeskedő, legtöbbször a témához nem is kapcsolódó hozzászólások közt könnyen elveszhetnek, elhalványulhatnak az érdemi észrevételek. Így hát moderálni (talán) szükséges. Ez a tevékenység azonban egy kicsit elveszi a blogolás örömét.
Végül: a tény, hogy hónapokon keresztül minden áldott nap friss poszttal jelentkeztem, elvonta energiámat az elmélyültebb munkától. Nemhogy inkább regényt írnék, mondogatom magamnak mind gyakrabban.
Akkor hát inkább a regény?
Igen, azt hiszem.
De ezt azért senki se vegye konkrét fenyegetésnek.