A HVG Online háza táján az idén is meghirdették a nagy magyar blogversenyt, mint az elmúlt hét évben mindannyiszor. Jó, hogy van ilyen verseny, még ha a szervezés-rendezés-díjazás menete nem is feltétlenül alkalmas arra, hogy valóban a legjobb webnaplók kerüljenek ki győztesnek. De hát a versenyek többsége már csak ilyen. Az évek során talán 2 kivétellel minden évben én is neveztem éppen aktuális blogommal, a legjobb helyezésem, azt hiszem, az KULT kategóriában elért 5. hely volt (amivel maximálisan elégedett lehettem). Legelőször a kategóriabesorolás volt az, ami számomra problémát jelentett. Sem ez a bázisblog, sem mostani főblogom nem kifejezetten kultblog. Bár a kulturális-irodalmi vonal fontos, de bőven van benne közélet, politika, személyes hangú és témájú megszólalás, kreatív játék, akció, élc. Még a KULT se igazán vehető egy kalap alá, de hogy mérhető össze a kultblogokkal egy mindenes webnapló. Bognár László barátom be is vezette évekkel ezelőtt a komplex blog fogalmát, akkor javasoltuk, legyen a versenyen ilyen kategória. Évekkel később lett is, itt aztán összejött tücsök és bogár, lényegében a blogvilág teljes rovarállománya... Meg is szűnt a kategória. A másik nagy kitolás az volt, amikor a KULT-ot összevonták a SZÓRAKOZÁS-sal. Az idén is egyben van: aki kultbloggal ide nevez, mérkőzhet a szárkapocs gyűjtők hobbioldalával, a Madonna iránt rajongók vallomásaival, foci- és barkácsoldalakkal... És mégis neveztem! Leginkább azért, mert tudom, napi 10-20 új látogatót is hozhat az a puszta tény, hogy a blog neve megjelenik a nevezési listán. Ha pedig még a döntőbe is bejut...
Most azon fáradozom, hogy mindenes komplex főblogom BDK KULTblog -jellegét látványosabbá tegyem - a jobb sávra külön ablakokban kisorjáztattam a kulturális témák random módon váltakozó ajánlóit. És kilistáztattam a filmekről írt jegyzeteim címeit is. Phű, nem is gondoltam, hogy ennyi filmről írtam.
A díjak sorsa részben a szakmai zsűri kezében van, részben - és hangsúlyosabban - a közönségszavazatokon múlik. Aug. 20-ától lehet voksolni a kedvenc blogokra. Majd szólok! // frissítés: most szóltam itt: Golden Blog 2012.
Szégyen a Trafóban
Ismét látható J. M. Coetzee: Szégyen című, nemzetközi koprodukcióban készült darabja a Proton Színház csapatával, Mundruczó Kornél rendezésében, Zsótér Sándorral a főszerepben, január 3 és 6 között a Trafó színpadán.
A Szégyen főhőse egy, a messzi Dél-Afrikában, a poszt-apartheid időszakában Cape Townban romantikus irodalmat tanító professzor, David Lurie. A regény szétfeszíti a helyi társadalmi erővonalak alkotta kereteket és éles pontossággal képes rámutatni saját európaiságunk legnagyobb kérdéseire. Azokra a közös félelmekre és problémákra, amelyek egy nyilvánvalóan nagy átrendeződés előtt álló kontinensen mindannyiunkat foglalkoztatnak. David figurájában egy fehér afrikait ismerünk meg, a mindig is kiváltságokkal és előjogokkal rendelkező sznob entellektüel alakját, aki egy új társadalmi berendezkedésben elveszíti a hatalmát és minden viszonyítási pontját.
Szereplők:
Bánki Gergely, Derzsi János,
Katona László,
Tóth Orsi, Monori Lili,
Rába Roland, Székely B. Miklós,
Szemenyei János, Wéber Kata,
Zsótér Sándor