Egy angol nyelvű weboldal Facebook-megosztása nyomán indulva fedeztem fel azt a különlegesnek mondható, 36 akvarellből álló sorozatot, amely egy jelentős szovjet monumentalista szobrász „kevésbé ismert” munkáit tartalmazza. A Lenin- és Sztálin-szobrok legavatottabb mestereként számon tartott és több állami díjjal és kitüntetéssel elismert alkotó egy spéci ábácét készített - a cirill betűket nem éppen a kincstári szovjet prüdériának megfelelő módon festette meg... Megismerve a teljes anyagot és a művész életútját, pár bevezető sor kíséretében feltettem az ábécét Vipera-blogomra Szovjet erotikus ABC 1931-ből címmel - és ugyancsak megosztottam a Facebookon.
Ilyenkor szinte mindig az történik, hogy ezernél több ismerősöm közül néhány százaléknyi rutinszerűen rákattint a linkre, s ha megtetszik nekik, akkor pár lájkot is kapok. Közepes érdeklődés esetén ez egy-két tucatnyi tetszésnyilvánítást jelent, plusz néhány megosztást, összesen érkezik aznap mondjuk 60-80 olvasó, aztán a dolog leül, másnap már alig mutatkozik érdeklődés.
Ám ez a megosztás most szinte azonnal sokkal nagyobb mértékben vonzani kezdte az olvasókat, záporoztak a lájkok és gombamód szaporodtak a megosztások, ismerőseim ismerősei tovább osztották a linket, beindult a láncreakcióhoz hasonlatos MÉM-effektus. Volt, hogy egyszerre 200 olvasó lógott az oldalamon és tegnap estére 6 ezer fölé nőtt az egyéni látogatók száma; továbbá bezsebeltem 1000-nél több like-kattintást (ezek száma mára 1600 fölé emelkedett). Második napja tart az alig szűnő érdeklődés.
Utoljára akkor volt ennyi olvasóm, amikor azt tálaltam írni, hogy a Piszkos Fred, a kapitány nagyon rossz regény - és mivel ez kikerült az Index főoldalára, beomlött a Rejtő-rajongók sokezres tábora és kis híján „szétverte a berendezést". Most tiltakozást senki sem fogalmazott meg, úgy tűnik, a szovjet rendszer szigora közepette született művészi szabadosság pikáns dokumentumai senkiben nem keltettek felháborodást.
De akadtak FB-n kívüli más megosztások is, Szily László a Cinken pl. ezt a kommentárt fűzte hozzá:
A szovjet rezsim - annak ellenére, hogy a forradalom után közvetlenül voltak kísérletek a szabad szerelem propagálására - nagyon hamar meglepően prűddé vált, és ebben az NDK-t kivéve a szocialista csatlósok is igazodtak hozzájuk. A németeknél olyan mély kultusza volt a meztelen testnek, hogy még a kommerek sem tudtak ezen változtatni.
A Szovjetunióban bezzeg nem volt pornó. Vagyis hivatalosan nem, de még a rendszer olyan nagyágyúi is megtévedtek néha, mint a három legnagyobb Sztálin-szobrot alkotó Merkurov, aki 31-ben festette ezt az akvarellsorozatot. Ha azt feltételezzük, hogy egy ilyen vad fantáziaorgiába az ember főleg azt festi bele, amitől el van tilva, akkor a sztálini Szovjetunióban a legrosszabb szemmel a pöcs megfogását, az orális szexet, a hátulról dugást és az akrobatákkal meg patás ördögökkel való üzekedést nézték. Aki pedig annyira bevállalós volt, hogy röptében leharkályozott egy akrobatát, azonnal mehetett a Gulágra.
________________________
ajánló, dizájn, MÉM VPS ABC, EROTIKUS, képzőművészet, szovjet szerver, pikáns és virtuális sms szöveg küldése mobiltelefonra
sms küldés tömegesen - mobilmarketing - sms kampány; salgópolc