Mi volt az ősrobbanás előtt?
Mai tudásunk szerint a létező Világegyetem egyetlen robbanással (Big Bang) jött létre egy végtelenül nagy sűrűségű és zérus térfogatú pontból. A kérdésnek, hogy mi volt azelőtt, nincs értelme, hiszen ennek előtte az idő sem létezett. A Penn State University professzora, Martin Bojowald most egy merőben más elmélettel állt elő.
Szerinte a Big Banget nem úgy kell tekintenünk, mint az az idő kezdetét, hanem mint egy másik, azelőtt létezett univerzum maximális tömörödésének a pillanatát. Elképzelését az úgynevezett kvantum-hurok gravitáció (Loop Quantum Gravity) egyenleteire alapozza, amelyek a teret és az időt egyaránt diszkrét (azaz nem kontinuus) struktúraként írják le. Az ajánlott elmélet szerint a Nagy Robbanás pillanatában a Világegyetem tömege nem volt egyenlő nullával (csak közelített hozzá) és energiája ugyan nagy volt, de nem végtelenül. A kritikus pillanatban a tömeg a minimumát, az energia a maximumát érte el, majd ezután az úgynevezett Nagy Ugrás következett (Big Bounce), és ezzel létrejött az új univerzum.
Ez az elmélet egyesíti Einstein relativitáselméletét az Einstein korában még nem létezett kvantumfizika egyenleteivel, és a Big Bounce bevezetésével elhárítja a világegyetem keletkezésének a felderítésében azt az akadályt, amelyet Big Bang elmélete képez.
Elméletének lényegét Bojowald július 1-jén jelentette be, teljes kifejtését a Nature folyóirat augusztus 1-jei számában fogja közzétenni.
Posztjaim a csillagászat tárgyában
Frissítés (07.10): Bár az eredeti cikkre nem hivatkozik, nyilván annak tartalmát interpretálja (az illusztrációt is átvéve) az [orogo]: Egy korábbi világegyetem nyomában
Frissítés több mint 15 évvel később.
A nyilvánosan használható, webkeresővel optimalizált mesterséges intelligencia a címben szereplő kérdésre ezt válaszolta:
A Big Bang előtt hogy mi volt,
az egyik legnagyobb rejtélye a fizikának és a kozmológiának. A Big Bang elmélet szerint a világegyetem egy nagyon sűrű és forró állapotból indult ki, és azóta folyamatosan tágul és hűl. De mi volt ennek az állapotnak az eredete, és mi okozta a kezdeti robbanást? Erre a kérdésre nincs egységes válasz, csak különböző hipotézisek és spekulációk. A webes keresések alapján néhány példa ezekre:
- What existed before the Big Bang? - BBC Future:
- Ez a cikk bemutatja a "Big Bounce" elméletet, amely szerint a Big Bang nem egy kezdet volt, hanem egy ciklus része. Ebben az elképzelésben a világegyetem korábban egy hideg, sötét és üres állapotban volt, amelyből egy kvantumfluktuáció hatására újra megindult a tágulás és a melegedés. Ez a folyamat akár végtelenszer is megismétlődhetett volna előtte és utána is.
- What happened before the Big Bang? | Live Science:
- Ez a cikk ismerteti az "ekpirotikus" elméletet, amely szerint a Big Bang egy másik dimenzióban létező két membrán ütközésének eredménye volt. Ebben az elképzelésben a membránok periodikusan közelednek és távolodnak egymástól, és minden ütközésnél új világegyetemek jönnek létre.
- What was before the Big Bang? Everything you need to know.
- Ez a cikk összefoglalja a legfontosabb fizikai elméleteket, amelyek próbálják leírni a Big Bang előtti állapotot. Ezek között szerepel az inflációs elmélet, amely szerint a világegyetem egy nagyon gyors exponenciális táguláson ment keresztül; a hurok-kvantumgravitáció, amely szerint a világegyetem egy másik összeomlott világegyetemből született; és az örök infláció, amely szerint a világegyetem csak egy buborék egy sokkal nagyobb multiverzumban.