Most is csak azért figyeltem fel rá, mert a HVG-ben terjedelmes cikk olvasható az e műfajban alkotó magyar fiatalok egy csoportjának nemzetközi sikeréről. Hát ilyen is van, tudtam meg, és akkor már kicsit utánanéztem a dolognak. Megtaláltam a Magyar Demoscene Egyesület honlapját is, ott ez olvasható (kivonatosan és nyelvileg kicsit javítva idézem):
A demoscene nemzetközi underground számítástechnikai szubkultúra, melynek tagjai különböző számítógépes digitális művészeti alkotásokat készítenek, legyen az zene, grafika, animáció vagy programozás, kizárólag az alkotás öröme miatt.A Wikipédián azt is megtudtam, hogy a műfajt eredetileg a védett szoftvereket feltörő crackerek teremtették meg azzal, hogy a feltört program elé kis intrókat illesztettek be. Ebből fejlődött idővel nemcsak műfajjá, hanem szubkultúrává.
A demoscene csúcsát a demo elkészítése jelenti. A demo audiovizuális, non-interaktív, valós idejű bemutató, amely számítógépes program formájában készül el. A demo megtekintésekor olyan animációt láthatunk, amely a filmekkel ellentétben nem előre felvett jelenetekből áll össze, a látvány ott alakul ki az adott pillanatban az adott számítógépen, azaz valós időben. Hasonlóan a játékprogramokhoz.
Elterjedtségét jelzi, hogy a Google közel hárommillió találatot jelez a demoscene kifejezésre.
A közönség (néző-hallgató) szempontból nincs különösebb jelentősége annak, hogy a demoscene-alkotás nem maga a látvány, hanem a látványt előállító program. Laikusként a szoftver nagyszerűségét nem érzékelhetjük, csupán azt ítélhetjük meg, ami a képernyőnkön megjelenik. Ez pedig többnyire olyan, mint egy videoklip
Alább a Conspiracy nevű magyar csapat két munkájának video-változata látható, az első (Chaos Theory) az, amellyel most nemzetközi díjat nyertek.