balla d. károly webnaplója nagy archívummal és nem túl szapora frissítésekkel | seo 2020: infra ClO2

>BDK FŐBLOG | | >Kicsoda Balla D. Károly? | | >Balla D. Károly ÉLETRAJZ | | >BDK KÖNYVEI | | >Egy piréz Kárpátalján | | >Balládium | | >Berniczky Éva | | TOVÁBBI FONTOS OLDALAIM > >
  

Balla D. Károly blogfő

  

Balla D. Károj: ÚJ BLOG elipszilon nélkül

  

Balla D. Károj első ly nélkül

  

BDK Balládium Blog

 

Balla D. Károly honlapjai

 

Mit kell tudni Kárpátaljáról?

 

Kik a pirézek, hol élnek? műhely

 

Kárpáty VIP PR cikkek

 

Első Google-helyre kerülés

 

weblap.org/google-helyezes-javitas/ X

 

Lapok színei a francia kártyában

 

PR-cikk beküldés: Seo tanácsadás

 

Linképítő Google-Seo

Google weblap optimalizálás, honlap seo

 

Optimalizált honlapok, SEO BP

 

Honlap seo optimalizálás


bdk blog archívum | BALLA D. KÁROLY WEBNAPLÓJA | + pr cikkek

Napok hordaléka

2007. január 14. - BDK

Leteszem a frissen kapott könyvet, kajánul elmosolyodom: lám csak, számomra mégis volt hozadéka az elbaltázott 2004-es népszavazásnak! Történt, hogy néprajzos ismerősöm az eredménytelen referendum másnapján körlevélben kért elnézést összes határon túli ismerősétől amiatt, hogy a külhoniak kettős állampolgárságára a belhoni magyarok nem mondtak igent.

Tovább

Könyvakció - Pro Pannonia

Kedves Barátaim, Olvasóim!

 

Három utóbbi legszebb és legfontosabb könyvem pécsi kiadója rövidesen elköltözik, ezért kiadói könyvkészletük darabjait roppant kedvező áron kínálják az érdeklődőknek. A könyvek megvásárolhatók a helyszínen - 7621 Pécs, Király u. 33 -  vagy megrendelhetők emailban

ezen a címen (<katt!)
(ez esetben természetesen felszámítják a postázási költséget is).

Az akció 2007. január 31-ig tart.

Az én könyveim az alábbi, igen kedvező árakon szerezhetők be:

Árokszélen
Versek, képversek, 1996.

Kedvezményes ár: 200 Ft.

(több infó a könyvről)
Halott madárral
Válogatott versek, 1999.

Kedvezményes ár: 500 Ft.

(több infó a könyvről)
Világvége
Novellák, 2002.

Kedvezményes ár: 600 Ft.

(több infó a könyvről)
Szembesülés
Regény, 2002.

Kedvezményes ár: 1000 Ft.

(több infó a könyvről)

Mindenképpen érdemes a teljes listát is átböngésznetek:


Köszönöm figyelmeteket!

Három feladvány - a HARMADIK

Mikor történt - Mi történt?


A harmadik forduló két részből áll. Először egy évszámot kell megtalálnotok úgy, hogy bizonyos információkkal rávezetlek titeket. Aztán, ha megvan az évszám, további közlések  következnek, majd rákérdezek egy konkrétumra.

1. közlés:
A londoni vándorszínészek akkoriban évente felkerekedtek és előadásokat tartottak az ország különböző városaiban. Ahogy máskor, ebben az esztendőben is eljutottak a közép-angliai Stratfordba. Egyes források szerint ekkor állt be közéjük William Shakespeare, és így került fel Londonba.

Melyik ez az esztendő?


Frissítés :

A források állításai ellentmondóak, és az sem biztos, hogy így került a mi Vilmosunk Londonba, de az év, amire gondoltam - és Nagya pontosan meghatározta -: 1587.

De mi történt még ebben az évben? (Az állításokat most már nem sorszámozom, hiszen megvan az év!)

  • Az előző években (1585-86-ban) játszódik Fekete István A koppányi aga testamentuma c. regénye, az ebből készült film (Zsurzs Éva rendezte) nemzedékem egyik nagy élménye.
  • Egy évvel vagyunk Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel király halála után.
  • 1587-ben jelenik meg az első Faust-feldolgozás Johann Spiess tollából.
  • A Biblia-fordító és könyvnyomtató Károli Gáspár ekkor tér vissza Göncre és kezdi el nagy munkáját (Vizsolyi biblia). Éppen ebben az évben inaskodik mellette a kiskamasz Szenczi Molnár Albert.
  • Ebben az évben halt meg Draskovics György, kalocsai érsek, aki Magyarországon letelepítette a jezsuita rendet.
  • Ebben az évben halt meg Kalajkoz Ali, budai basa, akinek földi maradványait Gül baba türbéjében vélték megtalálni.
  • Balassi Bálint, miután elfoglalta Sárospatak várát, 1584-ben kötött érdekházasságot özv. Várdai Mihályné Dobó Krisztinával, saját unokatestvérével. Az erőszakos várfoglalás miatt felségsértési perbe fogták, a házasságot pedig vérfertőzés címén megtámadták. A házasságot ebben az évben, azaz  1587-ben a pápa érvénytelenítette.
  • 1587. február 8-án végezték ki Stuart Máriát.

De MI TÖRTÉNT MAGYARORSZÁGON 1587. október 23-án?

Figyelem! Hogy ne csak egy versenyző nyerhessen pontot, ezért aki tudja a megfejtést, kérem, egy férfi keresztnév megadásával jelezze ezt számomra. Aki tehát elsőként beírja azt a nevet, amit várok, azé a 10 pont! Aztán folytatjuk!

Figyelem! Aki nem akarja látni a megoldást, ne görgesse tovább az oldalt!
A megfejtés következik!

» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »

Magyarországon Gergely pápa 1582. február 24-én kelt rendelete értelmében - nem csekély késéssel - ekkor hajtották végre a naptárreformot. Ennek értelmében 1587. október 21-e után november 1-je következett, a közbülső napok kiestek az időszámításból, így értelemszerűen ezeken semmi sem történt.

Itáliában, Lengyelországban, Portugáliában és Spanyolországban ugyanez 5 évvel korábban történt, az 1582. október 4-e és október 15-e közötti napok estek ki. A legtöbb katolikus országban 1585-ben tértek át a Gergely-naptárra. Oroszországban 1918-ig, Görögországban 1923-ig, Romániában pedig 1924-ig vártak ezzel... Az ortodox egyházban ma is a Julián-naptár szerint tartják az ünnepeket.

-----------

A játék végeredménye:


I. hely: Nagya - 30 pont (10 + 10 + 10)

II. hely: Szedlák Ádám - 16 pont (6 + 2 + 8)

III. hely: KapitányG - 14 pont (10 + 4 + 0)

IV. hely: Ja - 8 pont (0 + 8 + 0)

V. hely: Jim - 6 pont (0 + 6 + 0)

VI. hely: Tatár Balázs János - 3 pont (3 +0 + 0)

Díjak...

Nagya a pécsi szövegperformanszomhoz kapcsolt feladványok megfejtésében is jeleskedett, de könyvjutalmait Washingtonba elpostázni akkor is vonakodtam, megbízottja pedig nem jelentkezett a pécsi helyszínen. Így most randevút adok neked, Nagya, április közepére Budapestre, a Kongresszusi Központba a nemzetközi könyvfesztiválra, ahol is előre egyeztetett napon és időpontban - vagy személyesen,  vagy megbízottad révén - a korábbi nyereményeidet egy további plusz kötettel megtoldva átadnám.

Ádám - megismerkedésünk hajnalán, amikor úgy futottunk össze a cybersztrádán, hogy én éppen álnéven vezettem egy hírblogot, akkor egy rakás sci-fi-könyvet kiírtál nekem CD-re. Aztán valahogy odáig már nem jutottunk el, hogy hová és kinek postázzad. Nos, a te díjad, hogy megtarthatod a CD-t :)))))

KapitányG - téged gyémánt fokozatú játékmesteri elismerésben részesítelek.

Gratulálok a győzteseknek és köszönöm minden játékos üdítő jelenlétét és résztvételét - olvasóimnak pedig a figyelmét és a szapora idekattintgatást.

Őszinte levél Budapestre

Tegnap koraeste telefonhívást kaptam Budapestről Új dimenzió vagy útvesztő? cikkem okán. Sajnos újraolvasva sem mondhatok mást: aki ebben a témában valamennyire elmerült, az nem sok új információt kapott (illetve amit igen, az nem került kellő kifejtésre), aki pedig soha nem hallott a problémakörről (beszélgetőtársam szerint ők vannak többen), az kapkodhatta a fejét, és amit eddig nem értett, ezt ebből bizonyosan nem értette meg. Szerintem akinek pontosabb ismeretekre, árnyaltan kifejtett gondolatokra van igénye, az érdeklődésének megfelelő mélységben inkább cikkekből, tanulmányokból tájékozódhat - egy rosszul levezetett beszélgetés inkább összezavarja, semmint tisztázza számára a bonyolult helyzetet.

Egy újabb cikket is elolvasva beszélgetésünk folytatásaként levélben foglaltam össze véleményemet arról, miért nem hiszek abban, hogy a mai magyar politika képes megoldani a határon túli magyarsággal kapcsolatos azon gondokat, amelyek egy részét maga állította elő.

Először egy nyáron írt tanulmányomból idéztem:

 

„Nagy örömmel tapasztaltam, hogy ezen a téren Gyurcsány Ferenc erőteljes fellépésével radikális változások történnek, illetve fognak történni. De amilyen hamar fellelkesedtem, olyan hamar le is törtem. Ahogy az államháztartási-pénzügyi-gazdasági-egészségügyi-stb. reform is (amennyire meg tudom ítélni) teljesen felemásra, ellentmondásosra látszik sikeredni, ugyanúgy a nemzetpolitika és a határon túli magyarság ügyét is, az egészséges eredeti elképzelésekhez képest ügyetlen balkezével próbálja a jelenlegi kormánykoalíció levezényelni. Ahelyett, hogy azonnal megszüntette volna a rossz rendszert, felszámolta volna a rosszul (voltaképp károsan) működő intézményeket, közalapítványokat, bizottságokat és kuratóriumokat, elkezdte elmosni, elmaszatolni az egész átalakítást, a régi struktúra lebontása helyett újratákolgatás folyik, és még az is lehet, hogy a támogatási rendszer egyes intézményei (változatlanul vagy átalakulva) túlélik a reformot.

....

Ha eddig is kisajátította és saját érdekeinek rendelte alá a pártpolitika a támogatási rendszert, akkor ugyan miért hinném el, hogy most másként lesz: hiszen magasabb szinten ugyanúgy pártpolitikusok kerültek döntési helyzetbe. Ha a művelődés és a közoktatás minisztériuma eddig rossz könyveket, hitvány rendezvényeket,  látszattevékenységeket és „munkanélküliségképzést” támogatott, mitől lesz másként ezután? Ha az informatikai minisztérium nehéz milliókat pocsékolt el Ukrajna belsejébe telepített (!) nem működő eMagyar-pontokra, valamelyik utódminisztérium miért tartóztatná meg magát ugyanettől? Változik-e az elv, hogy a kárpátaljai magyarságszervezetek teljes költségvetését Mo-nak kell megfinanszíroznia? Változik-e a szülőföldön marasztalás hamis elve?

       Azt hiszem, a határon túli magyarság ügyét ugyanúgy sikerült hosszú évtizedekre kisiklatni, mint a magyar futballét. A belső érdekek olyan zárt köre alakult ki, amelyből egyszerűen nincs kilépés. És ahogy a legmagasabb szintű sportvezetők sem veszik évtizedek óta tekintetbe a szurkolók érdekeit, ugyanúgy a nemzetpolitikai döntéshozói számára is csak a szavak szintjén létezik a határon túli magyarság tényleges érdeke.”

 

Aztán még ilyesmiket fűztem hozzá:

 

... Szakmai szempontok? Ugyan! Amíg a határon túlról az elmúlt 16 évben pozícióba került és kinevelődött sötét politikai figurák közvetítik a szakmai szempontokat, addig erre semmi esély. Ameddig magyarországi független szakemberek széles, őszinte tényfeltáró szakmai vizsgálódásai át nem világítják a határon túli magyar szféra egészét, és amíg a politika ezeket maradéktalanul figyelembe nem veszi, addig nem lehet jó döntéseket hozni. Az egész rendszer túlpolitizált, független civileknek nincs helye a pályán: sem belső közreműködés, sem külső kontroll. Minthogy civilek nem is igazán vannak, vagy ha vannak, láthatatlanok, és eszük ágában sincs ebben a dologban részt venni: saját szakmai eredményességük, üzleti rátermettségük révén megengedhetik maguknak, hogy széles ívben elkerüljék az úgynevezett magyar ügyeket.

... 

Olvastam azt a néhány nem túl részletes sajtóanyagot, amely a Gyurcsány - határon túli vezetők találkozó után megjelent. Úgy vettem ki, kapásból sikerült egy nagy csúsztatást elültetni a fülekbe: összemosni a határ menti, és a határon túli támogatások összegét. Hogy valójában milyen ígéretek hangzottak el, nem tudom, de ha mindenki elégedetten távozott, akkor történtek ilyesmik. A határon túli szervezetek ugyanis csak pénz akarnak, dehogy akarnak együttműködő partnerek lenni: nem ehhez szoktatták őket. Most mitől lenne másképp?

Szóval: azt hiszem, amit a politika rontott el ennyire, azt most, ebben a mostani helyzetében, nem fogja tudni rendbehozni. Több okból is alkalmatlan erre: a belpolitikai ziláltság, a baloldal identitászavara és böszmesége (jó szó ez!), a jobboldal revolverező, destruktív magatartása, a gazdasági kényszerpálya erre alkalmatlanná teszi. Egyetlen megoldás lenne, ha teljesen kivonulna a probléma feletti felügyeletből, és utat engedne a politikamentes spontán civil szerveződéseknek. Akkor lenne esély arra, hogy újabb 16 év elteltével legalább a nullpontra visszaérkezzünk.

Végül még megköszöntem, hogy a címzett elviseli az őszinteségemet. Az ugyanis előfordulhat, hogy rosszul látom a helyzetet, előfordulhat, hogy hibás következésekre jutok. Csak az nem fordulhat elő, hogy ne azt írjam, amit éppen gondolok.
_________________________________________________________________
seo budapestsötétsugárzó

A költő visszatér...

Egy kárpátaljai lap leközöl egy interjút. Jó. Vagyis nem jó, mert az interjú bűnrossz, de ez nem újdonság. Eltelik majd egy év, és egy másik lap, kicsit áttupírozva, újraközli. Jó. Vagyis még kevésbé az, mert a baromságok benne maradnak; sőt; ám ilyesmi is gyakorta megesik minálunk.

Viszont mindezek után az interjút eredetileg közlő lap internetes portálja átveszi (visszaveszi?) a másik laptól a kicsit megváltozott szöveget, és újraközli! Ez már a mi tájainkon is komoly sajtótörténeti teljesítmény.

A beszélgetőtársak pedig: két kárpátaljai magyar író.

Ez az a pillanat, amikor én viszont nem vagyok az!

-----------------

Kárpátinfo, 06.03.07.:
Beszélgetés Bakos Kiss Károllyal, az Együtt lírai díjának kitüntetettjével

Ukrajnai Magyar Krónika, 07. jan. 3.
Legyen vers! Beszélgetés Bakos Kiss Károllyal (oldal alsó harmada)

Kárpátinfo, 07.01.08.:
Legyen vers! Beszélgetés Bakos Kiss Károllyal

_________
Köszönet nagyának, aki észrevette.

Tovább

Napló, 07. jan. 9.

napló infra sugárzóTegnap apám feljött hozzám, leült, és jelentőségteljesen előadta: mindjárt itt az 50. születésnapom, és ők nem tudják, hogy mivel lepjenek meg. Szeretnének nekem komolyabb ajándékot venni, de nem tudják, micsodát. Mondtam, hogy az lesz számomra a legnagyobb ajándék, ha ezt az egész születésnapot letudjuk azzal, hogy aznap reggelizés közben a konyhában adnak nekem egy puszit, és ezzel az egész születésnapot lezártnak tekintjük. Kicsit sértődötten távozott.

Értem én régóta, hogy az én születésnapomra nem nekem van igényem, hanem nekik, nem nekem akarnak örömet szerezni, hanem maguknak. De hát mindenki örvendezzen a saját születésnapján, ha akar, ne pedig az enyémen.

Nem sokkal korábban az Ukrán Írószövetség helyi szervezetének az elnöke jelezte, hogy szeretnének ők is belekapcsolódni az évfordulóm alkalmából sorra kerülő rendezvénybe. Miféle rendezvénybe?, hőköltem. Hát nem lesz semmilyen ünnepség? De nem ám! Petro szerencsére ismer már egy kicsit, legutóbb a Szövetség jubileumi katalógusában való szereplésemmel, majd a díjam átadásával kapcsolatban elkönyvelhette, hogy eléggé fura fazon vagyok, és nem vágyom arra, amiért mások lábuk-kezük törik nagy igyekezetükben. Beletörődött, hogy nem lesz ünnepi ceremónia, nem kezdeményezek semmit, mások kezdeményezését pedig elhárítom, nem fogják - mint más jubiláló írók esetében - sehol szavalni vagy énekelni a verseimet, hogy átszellemült, sugárzó arccal hallgathassam, nem fognak fontos funkcik beszédeket tartani és okleveleket átadni, nem szólal fel egykori tanító nénim, szomszédom, barátom, kollégám, nem mondja el egyikük sem a sok szóvirágos közhelyet. Brrrrr. Ellenben egy baráti beszélgetésre szívesen látom az ukrán kollégákat.

*

Liszka Jóska elküldte igen ízléses kiállítású könyvét: húsz év naplójegyzetei, 1976-1995. Mielőbb szeretném elolvasni; majd beszámolok róla.

*

Tegnap végre felavattuk Csönge sakkészletét (ezen az oldalon látható), Évával játszottunk este két partit. Én szívesen csinálnék ebből rendszert, kevés dolgot szeretek jobban, mint sakkozni. Van, amire sajnálom az időt - erre soha.

*

Bár igazán nem tettem érte sok erőfeszítést, a linkfelhő-versenyben mára egészen jók lettek a helyezéseim. Három címem is felkerült az első Google-táblára; igaz, nem minden letöltésnél ez a sorrend. A Firefoxom például érdekes módon egy másik szerverről tölti le a találati oldalt, mint az IE-m. Arra is rájöttem, hogy alighanem a proxy-beállítások miatt. Ezek a címeim csücsülnek tehát az első linkfelhőn:

Ide kapcsolódik, hogy az első magyar keresőoptimalizáló verseny győztese, El Lobo felújította kis nyelvi vitánkat arról, hogy jó-e egyáltalán ez a szó, hiszen nem a keresőket optimalizáljuk, hanem a honlapunkat. Ez igaz, honlapotimalizációt végzünk, de abból a célból,  hogy a kereső "szeresse" oldalainkat; a keresőoptimalizálás tehát jelentőstömörítő szóösszetétel, annyi mint "honlapnak keresőkre való optimalizálása". A vita oldal El Lobo új blogjában itt található.

*

És ha már vita... Miközben a nyomtatás és/vagy internet témában indított kis polémia érzésem szerint nagyjából eljutott nyugvópontjára, aközben sűrű levélváltásba keveredtem a résztvevők némelyikével. Norman Károly druszám hosszú levelekben fejti ki elméletének, évtizedes töpregéseinek egy-egy ágát-bogát; poszt is lesz belőle talán könyvblogjában (blogkönyvében?) Szép az elmélete, számomra helyenként már-már költői, röstellem is, hogy nem tudom minden ponton követni.

*

A Blogarléc, anélkül, hogy különösebb reklámot csinálnánk neki, egyre nagyobb nézettséget ér el, és talán tartalma is egyre változatosabb; ennek igazán örülök, mint ahogy annak is, hogy feladványaim is mindig megtalálják a maguk megfejtőit.

Három feladvány - a MÁSODIK

« Előzmény: ELSŐ FELADVÁNY


Az előző fordulóban az arab számok kaptak szerepet, a mostaniban pedig a

római számok.

A  feladvány az alábbi számsor:

 
            X
 
            XV
 
            XI
 

            XII


            XXIII

Kérdés: Mi a következő számjegy?

Azt kérem, hogy mindenki csak a számot adja meg (hozzászólásban), a megfejtése logikáját ne! Én reagálni fogok: ha a megoldás jó, akkor gratulálok, folytatódik a számsor, és a többiek játszhatnak tovább. Ha nem jó, akkor megkérem a játékost, hogy vázolja gondolatmenetét. Ha "védhető" a megoldása, azért külön pont jár.

Frissítés: Nagya előtt le a kalappal! Megfejtése helyes, és bár - kérésemnek megfelelően - nem írta le, mi a dolog logikája, bizonyos vagyok benne, hogy nem véletlenül, hanem a konkrét összefüggést felismerve adta meg a következő számot, amely a VI-os. (Levélben küldött megoldási javaslatokat KapitányG - ezek sajnos nem jók, esetleges aritmetikai próbálkozások.)

Tehát a számsor így alakul
(most már mindig ez alá írom majd az újabb számokat frissítésként, a többi játékostól várom a következő számot!):


 
                 X
 
                 XV
 
                 XI
 

                 XII


                 XXIII


Nagya:           VI


Ja:              I


Jim:             II


KapitányG:       XVI



A számsor innen nem folytatható. Ezek után egy Veszprém megyei város nevét kértem, a helyes választ Szedlák Ádám adta meg: Pápa


Figyelem! Aki nem akarja látni a megoldást, ne görgesse tovább az oldalt!
A megfejtés következik!

» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »


» »
» »
» »
» »

No, amikor a feladványt lányom társaságának Szilveszterkor feladtam, akkor Veszprém megyei városnevet nem kértem, máshogy segítettem. Először is azt mondtam: ha nem én találtam volna ki a feladványt, nem biztos, hogy egykönnyen megfejteném. Túl sok a szám, túl sok az információ. De ha csak ennyi lenne a feladvány: VI  I  II  XVI - akkor valószínűleg hamar rájönnék. De mivel ti csak 18-19 évesek vagytok, azaz kevesebb dolgot éltetek meg - mondtam nekik -, lehet, hogy nektek még ez is sok, és elég lenne a két utolsó számjegy: II és XVI. Erre lányom egyik barátnője nagyon halkan kimondta a két pápa nevet, de úgy, mintha valami nagy hülyeség jutott volna eszébe. Aztán persze mind kapcsoltak...


Hát igen, ezek nem is annyira római számok, mint inkább
 

római pápák:

   X. Piusz

   XV. Benedek
   XI. Piusz
   XII. Piusz
   XXIII. János
   VI. Pál
   I. János Pál
   II. János Pál
   XVI. Benedek



- az utóbbi 100 év katolikus egyházfői (1903-tól napjainkig).

Különben találékonyság és furmányosság mellett a Google is segíthetett volna a megoldásban. Lásd: találat a számsorra



Gratulálok mindenkinek, aki előbb vagy utóbb, de rájött a megoldásra.

A forduló eredménye:

I. hely: Nagya (10 pont)
II. hely: Ja (8 pont)
III. hely: Jim (6 pont)
IV. hely: KapitányG (4 pont)
V. hely: Szedlák Ádám (2 pont)


A játék összesített állása (első + második forduló)

I. hely: Nagya - 20 pont (10 + 10)

II. hely: KapitányG - 14 pont (10 + 4)

III-IV. hely: Szedlák Ádám - 8 pont (6 + 2)

III-IV. hely: Ja - 8 pont (0 + 8)

V. hely: Jim - 6 pont (0 + 6)

VI. hely: Tatár Balázs János - 3 pont (3 +0)

Az első fordulóban piktogramokat rajzoltam, a megoldást pedig arab számok adták meg. A másodikban római számokat írtam egymás alá, de a megoldást a számok világán kívül kellett keresni. Vajon mit tartogatok számotokra a harmadik fordulóban?

Rövidesen kiderül!

Nyomtatás és/vagy internet - vitaoldal

internet és irodalom - nyomtatás vagy digitális, online és virtuális megjelenés, folyóirat, könyv, vita: Elek Tibor - BDK

Elek Tibor

   Vita    

Balla D. Károly

    

 a nyomtatás, az internet, az élet és a (folyóirat)irodalom  viszonyáról

előzmények:

Balla D. Károly leveléből: "Az internet az a közeg, az az eszköz, amely intenzíven visszahat a tartalomra, új kontextusba helyez minden szöveget, módosítja alkotó és befogadó viszonyát. Ettől ugyan ideig-óráig szintén el lehet zárkózni, ahogyan a webes megjelenéstől is, ám az internet világnyilvánossága előtt igenis módosulhatnak egyes hangsúlyok, gesztusok, érvényesülhetnek korábban ismeretlen visszacsatolások." >>a teljes levél

Elek Tibor válaszából: "Ugyanakkor korántsem gondolom, hogy igazad lenne akkor, amikor arról írsz, jobb (lenne) a Bárkát a neten olvasni, mint a nyomtatott változatban. Pontosabban inkább azt állítom, hogy ez a bevezetőmben említett szokások és körülmények függvénye. Elfogadom, hogy számodra jobb, de számomra nem, meg is őrülnék, ha minden szöveget a monitorról kellene elolvasnom (a könyvekről nem is szólva)." >>a teljes levél

A két levélhez külön is fűzhetők kommentárok, erre az oldalra a témához kapcsolódó általános észrevételeket, hozzászólásokat, a vita egészét érintő kiegészítéseket várom.



A vitához kapcsolódó, a fentiekre közvetlenül reagáló külön írások:
  • Szedlák Ádám: Drótkultúr
  • Norman Károly: Papír kontra web?
  • (a link már nem működik, leszedtem - bdk 2015)

Vitazárás részemről egy héttel a vitanyitás után:

...alámerülni az Óceánba

 


Kommentek és a Bárka szerkesztői e-mail-címre beküldött, külön reagálásként a BárkaOnline vitaoldalán közzétett szövegek:


Tovább

Elek Tibor válasza

«« Előzmény: Levelem Elek Tibornak - Bárka Online


 
Kedves Károly,

             köszönöm gratulációdat, mindazok nevében is, akiknek közük van a Bárka internetes változatának létrejöttéhez (hozzáértő, az internet világában nagy tapasztalatokkal rendelkező embertől ez különösen megtisztelő), és a jó szándékú, promóciónak is beillő leveledet. A méltó válaszadásra nem halogattam ez idáig az időt, hanem kerestem. S ezzel, az időhiány felemlítésével, már témánk közepébe is vágtam. Szinte minden embernek más-más az életmódja, munkabeosztása, mások a szokásai, például az olvasói, az internet használói. Tapasztalataim szerint az emberek többsége például különböző okok miatt nem engedheti meg magának, hogy egész nap (netán még éjszaka is) a számítógép előtt üljön és az internetet böngéssze. Hitem szerint nem is lenne jó, normális, egészséges, ha megengedhetné, vagy, ha megengedhetné, akkor így is tenne. Egyszerű példát mondok: lehet ma már a Körös-partot a számítógép monitorján is szemlélni (akár a www.barkaonline.hu frontoldalán), de én összehasonlíthatatlanul jobbnak gondolom, ha a valóságos Körös-parton ülve, netán még a horgászzsinórt is a vízbe lógatva, teszi ezt az ember. Attól tartok, hogy amikor Te az internet himnuszát zenged, akkor a saját élethelyzetedből, körülményeidből és személyes vonzalmadból indulsz ki, s abból próbálsz általánosítani. De inkább magamról beszélek, s magamról is csak azért és annyit, hogy az az egykori, általad idézett ominózus mondatom érthetőbbé váljon. Nagyjából ismered az élet és munkakörülményeimet, tudod hogy két-három munkakörben (pláne, ha azt is ideszámítom, hogy irodalomtörténész, kritikus is lennék; az online változat főszerkesztése csak hab a tortán) is igyekszem helytállni ahhoz, hogy egy nagyon szerény alsó középosztálybeli életmódot tudjak biztosítani magamnak és családomnak. Szerintem ez inkább általános manapság, mint rendhagyó. Ugyanakkor minden munkám valahogyan az irodalommal függ össze, s egyre inkább igénybe veszi az internet áldásos segítségét. Így volt ez már akkor is, amikor kicsúszott a számon az a mondat. Szerteágazó tevékenységem következtében állandó időhiánnyal küszködöm (azt hiszem, ebben sem állok egyedül, most, a hétvégén is, két sürgős, számomra is fontos, határidős munkát szorítottam háttérbe, hogy végre válaszolhassak neked), ennek következtében az internetet rendkívül célirányosan használom, csak azoknak a híreknek, információknak, szövegeknek a megszerzésére, amikre éppen szükségem van. Nem olvasok blogokat, internetes naplókat, nem levelezek különböző seitokon (a három e-mail címemre érkező, többnyire hivatalinak számító leveleket is alig győzöm megválaszolni, tapasztalhattad már magad is, ezért nem megyek föl az iwiw-re sem), nem keresgélek különböző honlapokon, csak úgy jókedvemben. Nem szórakozom az internet révén, sok mindenre nem használom, amire más igen, csupán munkaeszköz számomra (s feltételezem, hogy sokan vagyunk ezzel így). Egyrészt, mert nem érek rá, másrészt, mert nem akarok az internet rabjává válni. Látom, különböző példákon keresztül, hogy olyan ez is, mint bármely más időrabló és egészségkárosító szenvedély. Ezért fogalmazhattam valamikor azt a dühös, indulatos, csupán a személyes érzelmeimről árulkodó mondatot, amit véletlenül sem ismételnék meg, miközben továbbra is fenntartom abban az értelemben, hogy véletlenül sem szeretnék az internet kiszolgáltatottja lenni. Nap mint nap meg kell vele küzdenem, érzem, ahogy megpróbál engem is behálózni. Érzem, hogy a Te leveled is egy csapda helyzet, amibe ezúttal szándékosan lépek bele. De ezzel együtt, csak azért is….

            Nem az én internethez való viszonyom megváltozásának következménye tehát az, hogy a Bárka folyóiratnak elkészítettük az internetes magazin változatát, hanem valóban egy újabb eszköz keresése, felhasználása annak érdekében, hogy eljussunk olvasóinkhoz, hogy a kortárs magyar irodalmat népszerűsítsük. S valóban azért hoztuk létre, hogy olyan tartalmakat is eljuttassunk olvasóinkhoz, amelyeket a nyomtatott változatban nehéz vagy nehezebb lenne, s valóban azért is, hogy nagyobb nyilvánosságot biztosítsunk szerzőinknek. Amit a hangsúlyok módosulásáról, új kontextusokról, visszacsatolásokról írsz, abban természetesen igazad van, s ezzel mi is tisztában vagyunk. S amit még kiemelnék, hangsúlyoznék ezzel összefüggésben, az a gyorsaság. Egy friss példánkat hadd osszam meg veled ennek kapcsán. Január 3-án este 9 órakor kaptam a hírt, hogy kedves szerzőnk, Nagy Gáspár meghalt. Régóta tudtam, hogy súlyos beteg, ezért a megdöbbenés és a gyász első percei után azonnal képes voltam cselekedni annak érdekében, hogy Szabó Tibor barátom és szerkesztőtársam, mindent félre tevő, technikai közreműködése révén hajnali fél egykor már méltó módon emlékezzünk meg a Bárka-díjas költőről. Egy kéthavonta megjelenő folyóirat szerkesztőjeként nagyon furcsa, szinte mellbevágó élmény volt megtapasztalni, hogy egy internetes magazin szerkesztője mire lehet képes, még ha nem is jutott eszembe az, hogy olvasók tucatjai ülnének a monitor előtt, meredten bámulva azt, arra várva, hogy mikor a számol be a www.barkaonline.hu a szomorú hírről. S messzemenő következtetéseket sem akarok levonni ebből a példából, mert egyáltalán nem biztos, hogy más esetben is hasonlóképpen tudunk, akarunk majd reagálni, (főként, hogy nem tudunk és nem is akarunk ott ülni folyton a gép előtt), hogy lesz megfelelő anyag az archívumunkban stb. De az igazad megerősítésére talán alkalmas ez a példa is. (Miközben az én személyes helyzetemre és az internethez való viszonyomra az is jó példa lehet, hogy napokig kellett keresnem az időt ennek a levélnek a megírására.)

            Ugyanakkor korántsem gondolom, hogy igazad lenne akkor, amikor arról írsz, jobb (lenne) a Bárkát a neten olvasni, mint a nyomtatott változatban. Pontosabban inkább azt állítom, hogy ez a bevezetőmben említett szokások és körülmények függvénye. Elfogadom, hogy számodra jobb, de számomra nem, meg is őrülnék, ha minden szöveget a monitorról kellene elolvasnom (a könyvekről nem is szólva), így is tönkre van már a gerincem is, a szemem is. Többek között azért tettük közzé a Bárkában is már vagy két éve, hogy meg nem rendelt kéziratokat nem fogadunk elektronikus formában, hogy legalább azokat ne kelljen a számítógépről olvasni. Másrészt nem mindenkinek, nem minden olvasónknak, szerzőnknek áll módjában internetet használni, még mindig vannak olyan szerzőink, akik még a szövegeiket is írógéppel írják (ami nem kis gond egyébként egy titkárnő nélküli szerkesztőség számára). Harmadrészt nem mindenhol lehet számítógépet olvasni, például a vonaton vagy a budin sem, miközben a Bárkát igen, ahogy Grecsó kolléga fogalmazott a minap. Azóta rájöttem, hogy sajnos már ott is, ha van az embernek egy jó laptopja, de azért ez nem igazán jellemző még, nekem sincs például, így a budira folyóirattal járok, időnként. De láttam én már buszon utazó, egyik kézzel kapaszkodó, a másikban folyóiratot tartó embert is, vagy játszótéri padon ülő, a homokozóban játszó gyerekére vigyázó anyuka kezében is folyóiratot, számítógépet viszont még nem. Nem folytatom ezt a gondolatsort. S abban sincs igazad, hogy a neten bármi szöveg hozzáférhető. Én például olyan olvasóként, aki régebbi folyóiratokban, könyvekben is keresgél, bizony, többször fordulok a megyei könyvtárhoz vagy a sajátomhoz, hiszen esélyem sem lenne a neten fellelni azt, amit keresek. Állításaid végkövetkeztetése az lehetne, hogy felesleges minden folyóirat és könyv, bezárhatnak a könyvtárak is lassan, úgy is felkerül majd minden a netre. Hát, ezt nem biztos, hogy megérjük, de inkább ne is. Térjünk is vissza a Bárkához! Rajtad kívül nehezen tudok elképzelni olyan olvasót, aki örömmel olvasná a neten a legutóbbi 2006/6-os számunkból például Németh Zoltán, Odorics Ferenc, Szilasi László egyébként fontos tanulmányait. De ha akarná, sem tudná még olvasni a honlapunkról, mert csak azután tesszük fel, ha már nem kapható a piacon, és ez a továbbiakban is így lesz. Sőt, azon is gondolkodunk, hogy ne maradjunk-e meg a PDF-változatnál, amihez kevesen tudnak még hozzáférni, ezzel is védve folyóiratunk nyomtatott formáját, s támogatva az azt őrző könyvtárakat. Épp ezért azt állítom, hogy igenis érdemes megvenni, sőt a biztosabb hozzájutás érdekében megrendelni a Bárkát. Képzeld el, épp a napokban érkezett a kérdés egyik megrendelőnktől, gondolom, azért nem a te leveled hatására, hogy érdemes-e ezek után megrendelni a Bárkát. Naná. Arról nem szólva, hogy a folyóiratokat támogató intézmények alapkérdése a nyomott és eladott példányszám, mintha bármi is következne ebből (lásd a sokszor hivatkozott Nyugat példáját!). S akkor, az általad is felvetett látogatottsági mérőszámról. Igazi kulturális termékek, irodalom esetében, szerintem, a példányszám, a látogatottsági mutatók bűvköréből ki kellene végre lépni. Lehet ez is egy szempont a megítélésükkor, sok egyéb mellett, de legalább a szakmabelieknél és a szakmai okokból támogatóknál nem lenne szabad ennek az első helyen állni. Hiszen jól tudjuk mennyire csalóka ez, miközben annyiféle módon befolyásolható és manipulálható. De én abból sem vonnék le messzemenő következtetéseket, hogy a Bárka eddig nyomtatott 900 példányához képest az internetes változatát egyetlen hét alatt 2100-an látogatták. Mit jelent ez? Majdnem semmit. Hiszen voltak nyilván, akik többször visszatértek hozzá, ami olyan, mintha többször kézbe vennék a folyóiratot, s még akkor sem biztos, hogy egy-egy írásnak nagyobb lett az olvasottsága, mintha könyvtárakban olvasnák. De, persze, nem akarom én azt állítani, hogy nem lehet, nem lesz nagyobb, inkább csak azt javaslom, hogy hagyjuk a fenébe az ilyen mutatókat! A végén majd azon kezdünk el versenyezni, hogy kinek a honlapját olvassák többen. Még szerencse, hogy nem nagyon van kivel. Egyelőre.

            Kedves Károly, befejezem ezt a hosszúra nyúlt, igazán nem az internetre való levelet, pedig tudnám még ragozni mondandómat. Téged ismerve, azt is sejtem, hogy Te is tudnád egy még hosszabb levélben továbbgörgetni a témát. Mégis azt javaslom, hogy hallgassunk mi most már egy kicsit. Vagy egy jó nagyot. Lehetővé téve mások számára, hogy ha van mondandójuk, bekapcsolódhassanak kettőnk vitájába…

             Barátsággal üdvözöllek:

Elek Tibor

 


Folytatás: Vitaoldal a BárkaOnlin keretében | Vitaoldal a BDK.BLOG.HU-n

Irodalom és internet - honlap

Számítástechnia. Megbízható használt notebook felújítása: webáruházból használt laptop vásárlás garanciával - Első kulcsszó: szerviz budapest.
süti beállítások módosítása